co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

XXII. HRNČÍŘSKÉ TRHY 2018 Beroun

08.09.2018 10:00
centrum města

Také letošní, již XXII. Hrnčířské trhy, předvedou na 300 nejlepších českých i zahraničních keramiků a hrnčířů. Na své si přijdou fanoušci užitkové, zahradní i dekorativní keramiky, porcelánu, ale také dobrého jídla, různých delikates a pití. Hlavním místem veškerého dění bude Husovo náměstí v Berouně, a také přilehlé malé uličky Kolářská a U Pražské brány.

Těšíme se na viděnou 8. a 9. Září, v sobotu od 8h do 18h a v neděli od 9h do 17h, opět s vámi v keramickém Berouně!
Návštěvníci se opět mohou těšit na ruční práce, kvalitní funkční a užitkovou keramiku, krásné tvary a dekor a tradičně to vše si mohou koupit přímo od výrobců keramiky. Podmínkou účasti pro vystavovatele totiž je na prvním místě, prodej vlastní, autorské keramiky. Zajímáte-li se o keramiku
blíže, nepochybně uvítáte, že vám autor sám doporučí vhodné užívání jeho keramiky, ale také vám rád osobně povypráví, jak jeho keramika postupně vzniká. Technologie, výpal, dekor. Pro nás, organizátory je jedním z nejoblíbenějších – keramika pálená dřevem a takzv. Dřevopaliči.
Nechť potěší vaše oko, ukojí hlad po nových poznatcích a necháte se inspirovat syrovější, avšak vytříbenou estetikou děl, na jejichž vzniku mají podíl všechny pozemské živly: jak země a voda, tak posléze i oheň, vděčící vzduchu za své hoření. A sami tvůrci, zaprodanci ohnivé alchymie, vymýšlející dávným Japonskem inspirované glazury ze švestkového či habrového popela.V Berouně jich najdete hned několik a hned těch opravdu nejlepších! Jmenujme alespoň keramiku Václava Dyntara, Jiřího Duchka, Martina Hadravy, Leony Šňupárkové, Aleše Dančáka, Jury Langa,
či Petra Jurníčka.
Petr Jurníček – keramika
„Peci jsme dali jméno Velké vzrušení, protože je to opravdu dlouhý tep srdce, kdy vše dlouho připravujete: čtrnáct dní glazujete, do pece dáte věci připravované čtvrt roku, skládá se to kousek po kousku - aby se plamen všude správně dostal, pak se pec zazdí a výpal trvá čtyřicet hodin. Což je to nejmenší ve srovnání s tím, co tomu předcházelo. Vykládka je potom ta pravá oslava - když se to povede, tak je zase veselo.“
Od roku 1994 soukromý žák ak. sochaře Romana Wenzela. Pro osvojení různých postupů a technik prochází s ročními odstupy pěti keramickými provozy v Brně a okolí. V roce 1999 zakládá vlastní hrnčírnu v Rosicích u Brna. Cestuje za keramikou po Maďarsku, Nizozemí, Belgii, Francii, Velké Británii. V roce 2003 prodává hrnčírnu a odlétá na Nový Zéland, kde se společně se Stephanem Robertsonem (NZ) a Danielem Rochesterem účastní příprav a šestidenního pálení tříkomorové Anagamy sochaře Darryla Frosta. Spolupracuje také s dalšími keramiky jako Steve Fullmer, Owen Barttlet, Anna Barnnet.Během cest navštěvuje také bezpočet dalších keramiků, mezi nimi i takové celebrity jako Roy Mc Glassena a Barryho Bricka.

Již dvacet dva let jsou Hrnčířské trhy v Berouně významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví.
Kromě otevřených berounských památek bude určitě stát za prohlídku místní radnice, Muzeum Českého krasu v Jenštejnském domě, Duslova vila, obě berounské brány a další. Mezi keramiky se vám představí na 30 zahraničních vystavovatelů z Evropy, kteří budou reprezentovat kulturu své země. I letos bude tvořit nejpočetnější skupinu Maďarsko. Mezi dalšími bude Slovensko, Polsko, Německo, Bulharsko a Rumunsko. Mezi ty, kterým se v Berouně zalíbilo, a opět přijedou, patří vystavovatelé z Polska. Jde o ručně malovanou keramiku z okolí města Brzeg, které je zároveň partnerské město města Beroun. Z Polska přijedou Beata Woźniak, Bednarczyk Slavek, Boksa Konrad, Malgorzata Ilska, Anastasja Łukawska.
Anastasja Łukawska - Phoenix Ceramika Artystyczna
Moje firma vyrábí keramické nádobí a figurky, naše výrobky jsou zdobeny pomocí razítkových technik a ručního malování. Keramika je pálena při vysoké teplotě 1250 ° C (2282 ° F) pro pevnost a odolnost. Tato technika umožňuje použití těchto nádob v mikrovlnné troubě a troubě. Můžete umýt naše výrobky v myčce nádobí, aniž byste se obávali, že ztratí barvu a design.

Poprvé uvidíte například také skvělé keramiky z Německa. Andreas Freunberger, Susanne Kallenbach. Susanne Kallenbach
Je velmi uznávaná německá keramička, která je zastoupena v mnoha veřejných a soukromých sbírkách. Paní Kallenbach je členkou BBK Schleswig-Holstein, sdružení bavorských uměleckých řemesel a sdružení uměleckých řemesel Rendsburg-Eckernförde. Organizuje workshopy v Felde (kruh Rendsburg-Eckernförde), Schleswig-Holstein. Od keramik-sammler.de .

A kdo se vám představí letos poprvé z České republiky? Bude to například:
Petr Sklenička – keramika pálená dřevem
S keramikou jsem se poprvé setkal na dovolené v jižních Čechách, kde jsme navštívili dílnu Martina Hadravy s obrovskou kasselskou pecí, která mě na první pohled zaujala, a tak to nějak všechno začalo. Když jsme se vrátili zpět domů, přihlásil jsem se do základní umělecké školy na kroužek keramiky, kde jsem se naučil základní práce s hlínou a dále jsem potřebné informace studoval na internetu. Nejraději vyrábím čajovou keramiku – malé konvičky, misky a hrnky, ale občas se vrhnu i do nějakých větších věcí. Rád experimentuji s glazurami, které si sám míchám z popelů a dalších keramických surovin. Baví mě také objevovat další přírodní suroviny - taková miska z vlastnoručně nakopaného jílu, politá popelovou glazurou a ožehnutá ohněm má své osobité kouzlo. Starodávné, léty prověřené tvary našich babiček a prababiček jsou vytvářeny tradiční keramickou technikou - točením na hrnčířském kruhu. Poté jsou sušeny, retušovány, dosoušeny a poprvé páleny. V tomto okamžiku dojde k rozhodování, zda dostanou tradiční zemitý glazovaný povrch (klasickou hnědou glazuru, tmavě zelenou nebo tmavě modrou či jejich kombinaci) nebo zda zvítězí moderní barevné pojetí s expresivním dekorem. Na povrchu poctivě vypálených kameninových nádob se pak v peci rodí zasněné abstrahující krajiny nebo expresionistické dopisy psané nerozluštitelným písmem. Díky specifickému způsobu dekorování vznikají jednotné barevné řady, ve kterých však nikdy nenajdete dva identické kousky… jsou si jen velmi, velmi podobné tak, jak to už u práce lidských rukou bývá.

Na trávníku uprostřed Husova náměstí budou opět vystavena keramická díla, přihlášená do soutěže
„Zahradní keramika“, kterou letos vyhlásila firma a sponzor soutěže, Aquasloupky.cz. Na hlavním pódiu budou, jako každoročně, v sobotu ve 14 hodin oceněni vítězové soutěže. Soutěžní práce bude hodnotit osmičlenná odborná porota, složena z odborníků jako: Mgr. Jana Kolářová, zástupce SOŠ Podkovářská, Praha Zdeněk Freisleben, Sdružení výtvarných umělců, keramiků, ak. sochař Milan Martiník (profesor SUPŠ), ak. sochař Pavel Knapek (bývalý profesor na VŠUP Praha), Kryštof Hejný
(student 5.ročníku Ústav pro dějiny umění FF UK), ak. Sochař Šárka Radová - (sochařka a keramička). Za město Beroun Ing. arch. Dana Vilhelmová, hlavní architektka města Berouna.

Stále nejoblíbenější první sobotní den trhů opět uzavřeme vernisáží v galerii MBK v Muzeu berounské keramiky, a to v sobotu od 18h společně s hudbou - Petr Hejný, violoncelista, člen Stamicova kvarteta. Výstava bude opět věhlasného jména:
Šárka Radová – SPOLEČENSTVÍ
„Být sochařkou je krásná práce, ale má-li člověk něco dokázat, musí mít křídla múzy, na
rukou mozoly a železný zadek.„
Narodila se 3. 5. 1949 v Praze. Žije a pracuje v Praze. Je členkou Sdružení výtvarných umělců keramiků a Umělecké besedy.Pracuje s porcelánem, používá i jiné keramické hmoty, také papírovou hmotu, ocel, sklo a další. Je bytostnou figurativistkou, lidská postava je v jejím díle všudypřítomna. Jak v ranné tvorbě, kdy se zabývala především absurdními, až groteskními tématy vyjádřenými malovanou keramickou plastikou, tak především v současnosti, kdy se formálně přiklání k monumentálnějšímu sochařskému projevu. Tematicky se dotýká problematiky mezilidských vztahů, proměny lidí, jejich soužití, vzájemné působení, i s okolím.

Po oba dny připravilo pro návštěvníky Městské kulturní centrum Beroun rovněž bohatý hudební program. Odehrávat se bude nejen na hlavním pódiu uprostřed náměstí, ale i ve vinném koutku. Koncertovat budou kapely: Los Carelos (french gipsy jazz), Fife river blues band (blues) či Huménečko (folk-rock) aj.
Nebudou chybět kvalitní vína ani mladý burčák přímo od českých moravských vinařů, či vína ze střediska Mělník - Chloumek, České zemědělské univerzity v Praze. I letos budeme samozřejmě myslet na gurmány a milovníky nejrůznějších delikates, jež budou moci ochutnat. Mexická kuchyně, řecké speciality, indická restaurace, olivy a sýry ze Středomoří. Dominovat však přeci jen bude, jako vždy, tradiční česká kuchyně. Vaše chuťové buňky v takovém případě potěší staročeští krčmáři, tradiční selátko, buřtíky, klobásky, moravské uzené, slovenské halušky, grilovaná zelenina a pivečko, např. Berounský medvěd. Příznivci zdravého stravovaní se mohou těšit na bio hamburgery, makrobiotické dobroty a šťávy z čerstvého ovoce. Poprvé v Berouně ochutnáte právě tyto zdravé a lahodné ovocné šťávy bez chemie plné vitamínů, lahodných příchutí levandule, máty, limetky. Za příznivého počasí vám jistě uděláme radost zmrzlinou z českého ovoce. Těšit se můžete na vynikající kávu od Coffee imrvére, které pro vás připraví také domácí poctivé quiche, panini, koláče, bábovky a další malé dobroty.
Parkoviště budou také letos zdarma, pokud budete moci, přispějte na parkovištích berounským neziskovým organizacím. Hlavní bezplatné parkoviště jsou: Mimořádné parkoviště na Závodí, u bývalého autobusového nádraží, na Vlakovém a autobusovém nádraží a nově vám bude k dispozici parkoviště v bývalém areálu TIBA. Placené, ale za velmi nízké poplatky, bude v Parkhausu Beroun u Černého koně.

Výtěžek z tomboly a příspěvky od stánků s občerstvením půjdou také letos ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti.

Na viděnou v Berouně!

Více informací : 

XXII. HRNČÍŘSKÉ TRHY 2018 Beroun