co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Zahájení muzejní sezony ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2018

26.05.2018 09:30
v areálu VTM Lešany

Do své již 23. muzejní sezóny vstoupí Vojenské technické muzeum Lešany v sobotu 26. května. Muzeum bude pro veřejnost otevřeno od 9.30, program v aréně začíná v 10.30. Ponese se v duchu připomenutí 25. výročí vzniku Armády České republiky. K vidění budou i nové přírůstky ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Vstup je ZDARMA.

Česká armáda slaví letos 25 let své existence, stejně jako samostatná Česká republika. Armáda za toto čtvrtstoletí prošla výraznými změnami. Stala se profesionální, její složky byly v rámci mírových či zabezpečovacích sil nasazeny na mnoha bojištích po celém světě. Proměnila se i její výzbroj. A právě tuto proměnu budou moci diváci otevíracího dne ve Vojenském technickém muzeu Lešany vidět na vlastní oči.

Program v aréně začne v 10.30 minut přeletem vrtulníku, po slavnostním zahájení budou představeny nové přírůstky ve sbírkách VHÚ z oblasti těžké vojenské techniky. K vidění tak bude například německé obojživelné vozidlo Schwimmwagen KdF 166, dále to budou motorky italské výroby a ve statické ukázce bude vedle arény představen exponát skutečně impozantní: francouzský tank AMX 13/75.

Pak již přijdou na řadu exponáty ze sbírek VHÚ, které dokumentují vývoj naší armády po roce 1993. Ukázány budou stroje, se kterými armáda v roce 1993 začínala. Jedná se například o obrněný transportér OT-64 či bojové vozidlo pěchoty BVP-1, ale také o legendární nákladní vozidlo Praga V3S.

Následovat bude krátká bojová ukázka z vojenského cvičení, tu předvede klub Vojenské historie Československo.

Pak přijdou na řadu stroje, se kterými naši vojáci působili v různých misích. Půjde o nejrůznější varianty amerického vozidla Hummer či o Tatru SOG.

Následovat budou stroje, se kterými Armáda ČR působí dnes – ať už jde o obrněný transportér Pandur, vozidla Land Rover či protiletadlový raketový komplet 2K 12M KUB M. K vidění bude také velká houfnice – 152mm ShKH DANA vz. 77 a představí se rovněž vozidla spadající do oblasti biologické, radiační a chemické ochrany.

Na otevíracím dni se podílejí vedle pracovníků Vojenského historického ústavu Praha také složky Armády České republiky: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, 44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec, 43. výsadkový prapor Chrudim, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice a 13. dělostřelecký pluk Jince.

Vedle těchto složek spolupracují či se představí i Kluby vojenské historie – KVH Gardekorps, KVH Československo, KVH Carnivora, The Royal Regiment of Scotland a další.

Veřejnost se do lešanského vojenského technického muzea může dopravit po vlastní ose , automobilem – doporučujeme ale včasný příjezd, na příjezdových komunikacích se většinou tvoří kolony. Využít lze také vlaky Českých drah, z Prahy jede až k muzeu, resp. do zastávky Krhanice, vlak z Hlavního nádraží či nádraží Braník.

Program začíná v aréně v 10.30 a vstup pro všechny návštěvníky je zdarma.

Více informací : 

Zahájení muzejní sezony ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2018