co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Den Letiště Letňany 2018 / 60 let Blaníků / Den s Českým rozhlasem

08.09.2018 10:00
Letiště Letňany

Letošní Den Letiště Letňany se koná 8. září 2018 a bude skutečně speciální. 100 let česko-slovenského letectví, šedesáté výročí legendárního Blaníku, vysílání Českého rozhlasu přímo z letiště, to jsou hlavní atributy tohoto leteckého svátku pro letošní rok. A samozřejmě, bohatý letový i neletový program.

Největším lákadlem pro fanoušky letectví bude vystoupení originálních historických letounů nebo jejich věrných letuschopných replik. Počínajíc prvním československým dolnoplošníkem Avia BH 1 z roku 1923, přes německý stroj Arado 96BN, sovětský stíhací letoun Jak-3, americký pozorovací letoun Piper 18 Cub nebo americký válečný dopravní letoun Beechcraft 18 a další stroje.

Dále se divákům samozřejmě představí poválečná výroba čs. letounů řady Zlín, zemědělské letadlo Z37 Čmelák i se Štefanem a dále jako každý rok ředstaví Centrum leteckého výcviku Pardubice státního podniku LOM letouny L-410, vrtulník Mi-2. Jako každý rok uvidíte i leteckou akrobacii. Zkrátka nepřijdou ani děti - jako vždy pro ně bude připravena řada atrakcí. Brány letiště se náštěvníků otevřou v sobotu 8. září 2018 v 9:30 h, program začne v 10 hodin.

Blaníky slaví šedesát let

V letošním roce dále slavíme 60 let od začátku výroby legendárního československého celokovového větroně L-13 Blaník. Tento větroň se stal nejznámějším a nejoblíbenějším kluzákem světa. Letiště Letňany leží v těsném sousedství montážních hal znovuzrozené firmy Blaník Aircraft CZ. Blaník letošní Den letiště oslaví bohatým programem. Předvede vzlet větroněm jak taženým ze země, tak vlekem za letounem Dynamic nebo moderní kluzákovou akrobacii. Ve spolupráci s Blaník Aircraft pořadatel ve speciálním programu přichystal pro návštěvníky i prohlídky montážních hal firmy i odborné přednášky. Vše v bezprostředním dosahu letiště, takže diváci budou moci snadno zvládnout program na letišti i návštěvu Blaník Aircraft. Podrobnosti přineseme na webu Flying Revue.

Den s Českým rozhlasem Dvojka

Celý den bude z areálu akce vysílat také Český rozhlas Dvojka. V jedenáct hodin bude přímo z letiště vysílat oblíbenou talkshow Aleše Cibulky Tobogan, odpoledne pak z mobilního studia D Stream budou přímo z letiště Letňany vysílány také Výlety s Dvojkou.

Pod stanem Českého rozhlasu Dvojka se můžete těšit ve 13 a 15 hodin na představení knihy Václava Šorela Vzduch je naše moře s autory knihy a jejich hosty. Společně s představením knihy proběhne ve stanu ČRo také křest kalendáře Báječný svět létání 2019 s leteckými fotografiemi nádherné přírody, letišť i center měst USA, Aljašky, Austrálie i Evropy z expedic Flying Revue.

Návštěvníci také získají zajímavé dárky nebo díky ČRo Dvojka a vydavatelství Argo také 25% slevu na nákup knihy.

Další zaznamenáhodnou událostí bude zakončení mise Okřídlený lev, při níž český pilot Roman Kramařík jako první Čech obletí svět. Přílet jeho Cessny 210N reg. OK-TGM je plánován mezi 15. a 16. hodinou. Momentálně se Roman nachází v Thajsku, kam doletěl přes Izrael, Saúdskou Arábii a Indii.

Kromě návštěvy výrobních hal Blaník Aircraft je v nabídce pro návštěvníky bohatý prezentační program leteckých firem jako Latecoere nebo GE Aviation, shlédnout můžete i prezentaci letounů Dynamic apod.

Výrobní haly společnosti Latecoere v areálu Letov budou přístupné v rámci „Latecoere Den otevřených dveří“, kdy návštěvníci mohou nahlédnout do letecké výroby této světové firmy a nebo navštívit kulturní program - například vystoupení Marka Ztraceného nebo kapely Slza.

V areálu PVA se koná veletrh Sběratel a akce World of Beauty.

Letiště Praha Letňany bude celý den v běžném provozu, takže návštěvníci ve vzduchu vedle speciálního programu uvidí i provoz mimo program Dne letiště. Nebude chybět ani pozemní program, psovodi Vojenské Policie i s ukázkami, Rota Aktivních záloh AČR středočeského kraje s ukázkou a samozřejmě i Klub vojenské historie Rota nazdar s ukázkami dělostřelectva čs. armády za druhé světové války a operační materiál čs. výsadkářů z Velké Británie nebo armády první čs. republiky.

Více informací : 
Související články: 

Den Letiště Letňany 2018 / 60 let Blaníků / Den s Českým rozhlasem

Další akce

21.04.2019 10:00

Jistě jste již ochutnali mnoho veganských burgerů.. ALE ..budete mít příležitost zjistit, kolik jste jich ještě neochutnali a jak rozmanité jsou.

Přijďte na druhý ročník veganského burger...

23.04.2019 09:00

Srdečně Vás zveme na kulturně-vzdělávací festival, v jehož rámci se můžete těšit na mnoho inspirativních přednášek od renomovaných odborníků na kultury z Eurasie a ochutnávku tradičních pokrmů...

24.04.2019 11:00

Akce Pivní festival Brno opět na náměstí Svobody v Brně! Tentokrát poprvé v jarním termínu.
Pivní festival Brno je festivalem především chutí a zážitků. V termínu 24. – 27. dubna 2019 se v...

24.04.2019 14:00

Již pojedenácté SHOW Strahov přináší ty nejlepší studentské kapely a DJs a ani letos tomu nebude jinak – Tak si zapište – 24. 4. 2019, SHOW 2019, Strahov. Vstup zdarma!

25.04.2019 13:00

Tradiční kulturní akce komunitního charakteru pro obyvatele Jižního Města, zejména pro mladé lidi a rodiny s dětmi.

Přijďte strávit příjemné odpoledne na Jižáku, pobavit se v čarodějnickém...

25.04.2019 14:00

Jaro už nám klepe na dveře a je třeba ho pořádně uvítat. Jak jinak, než na Majálesu v Kladně!!!

Čeká vás pořádný nášlap kapel, které brzy zveřejníme K tomu všemu si můžete dát pivo, drink...

27.04.2019 09:00

Nedělejte si nepořádek doma, udělejte ho u nás!

Přijďte si o těchto víkendech sesadit truhlík podle svých představ. Připraveny pro vás budu rostliny vhodné na různé typy...

27.04.2019 10:00

Městská část Praha 8 a farnost sv. Vojtěcha vás srdečně zvou na 5. ročník Libeňské poutě s bohatým doprovodným programem.

Kdy: sobota 27. dubna 2019 od 10 do 21 hodin
Kde: kostel sv....

27.04.2019 10:00

4. ročník festivalu spojeného s ochutnávkou tvarůžkových specialit a regionálních piv
SOBOTA 27.4.2019 / 10.00-18.00
Horní náměstí
9:00 / zahájení prodeje tvarůžkových specialit...

27.04.2019 10:00

Pohodlí gauče, váš dům, město, Česká republika, Evropa, svět, vesmír… kde jsou vaše hranice? Prahaton bez hranic vás letos zavede nejen za hranice vaší komfortní zóny, ale i za tím, co leží za...