co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

První masopustní akce už tento víkend - masopust v Roztokách u Prahy, masopust se zabíječkou v Máslovicích a staročeská maškara ve Vitanově

Masopust, neboli období hodováni mezi dvěma postními dobami, je již v plném proudu. Masopustní období  začíná den po svátku Tří králů, tedy 7. ledna a končí na masopustního úterý před Popeleční středou. Letos bude Masopust neobvykle krátký. Popeleční středa, která znamená  masopustu zahajuje čtyřicetidenní postní období před Velikonocemi,  totiž letos připadá už na 10.února.  Většina masopustních se sustředuje na poslední víkend před koncem masopust, několik akcí se však bude konat již tento víkend.
V sobotu 23.1.2016 se můžete zúčastnit velkého masopustního průvodu, který půjde z Roztok u Prahy do Únětic. Akce se pořádá letos už podevatenácté. Maškary se setkávají ve 13.00 na zámku v Roztokách (Středočeské muzeum) a po korunovaci nejkrásnější a nejvypečenější ze všech roztockých dívek, Královny masopustu, se vydávají v čele s ní bujarým průvodem. Vítány jsou maškary jakéhokoliv věku, rasy, pohlaví a tvaru.A při příležitosti Masopustu Únětický pivovar opět uvařil masopustní speciál – MASOPUSTNÍ BOCK SVĚTLÁ 16°.
Na další masopustní akci se můžete v sobotu vydat do Máslovic, malebné vesničky 18 km na sever od Prahy. Těšit se můžete na zabijačkové dobroty, dobré pití a průvod masek. Ve 12 hod se bude konat soutěž v pojídaní jitrnic.
Tradiční masopustní průvod připravil na sobotu 23.1.2016 taky v obcích Vítanov a Stan na Hlinecku. Masopustní průvod maškar z Hlinecka je zapsán do seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Pokud chcete vidět originální masky laufra, pána, slaměných, kobylek, kominíků, židů či rasů, pak neváhejte a zúčastněte se jedné z nejlepších obchůzek - v obcích Vítanov a Stan. Průvod obcemi putuje od 7 hodin do setmění a je završen stínáním kobyly.
Velký přehled plánovaných masopustní akcí na webe si můžete prohlédnout na naši mapě. V přehledu jsou zahrnuté jenom akce, na které je vstup zdarma.