co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady

Průvodcem parkem, o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem opět připravili již VI. ročník Víkendu otevřených zahrad ve dnech 13.-14.6.2015.
Tato událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady. Prostřednictvím průvodcovaného programu, jehož hlavním úkolem je oživit zájem lidí o tyto plochy, které jsou primárně pro veřejnost určené. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Letošního ročníku se zúčastní téměř sto zahrad po celé České republice.
Výběr z programů
Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičě můžete navštívit zahrady pod Pražským hradem. Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. V zámeckém parku v Lednici bude v trávníku vysečen půdorys zaniklé zahrady u zámku. Návštěvníci se budou moci podívat do umělé jeskyně Peklo a na běžně nepřístupný Slavičí ostrov v zámeckém parku. Večer 13. 6. 2015 se ve 20.30 v lednickém parku rozezní muzikál Jesus Christ Superstar.
Již tradičně navštívíme s pořadem Výlety s Dvojkou jeden z objektů. Přímý přenos prostřednictvím Českého rozhlasu Dvojka začne ve 14:05 hodin a potrvá do 15:00.
Přírodní zahrady, o.s. na Vysočině představí ekologický způsob zahradničení ve svých patnácti ukázkových zahradách, které můžete navštívit a v rodinném prostředí s majiteli probrat jejich zkušenosti s ekologickým způsobem péče o zahradu. V jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.
Více informací na www.vikendotevrenychzahrad.cz
Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D.
garant akce
+420604834527