co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

1. května pořáda Česká televize Den otevřených dveří, vstup je zdarma

V pátek 1. května budou mít všichni možnost si prohlédnout prostory České televize, kde vznikají oblíbené televizní pořady. Akce je bez vstupného a probíhá v Praze na Kavčích Horách, ale taky v studiu v Brně a Ostravě. A co přesně studia na den otevřených dveří pro návštěvníky připravili?

V Praze na Kavčích Horách jsou připraveny hned tři různé trasy a navíc speciální bezbariérová prohlídka, před venkovní částí areálu pak bude připraven program hlavně pro děti, jejich rodiče zase určitě ocení stánky s občerstvením.

Modrá prohlídková trasa provede diváky jednak dekoracemi některých oblíbených seriálů, potěší ale i technicky zaměřené zájemce, kteří si budou moci zblízka prohlédnout přenosové vozy nebo osvětlovací techniku. Prohlídka začíná mezi dekoracemi seriálu Vyprávěj, kde uvidíte model stánku s dobovým občerstvením, jukebox nebo auto Dacia, a pokračuje právě do techničtější části. V garážích se zájemci dozvědí o tom, jak fungují vozy přenosové techniky, zjistí, s jakým materiálem pracují osvětlovači, a k vidění tu bude i video připomínající Sametovou revoluci v roce 1989. Po technické odbočce se návštěvníci vrátí do studií, kde postupně uvidí dekorace talk show Michala Prokopa Krásný ztráty, dekorace pořadu Sama doma i interiér studií pro dětské pořady Planeta YÓ a Kouzelná školka. Právě v dekoracích těchto oblíbených pořadů si také můžou vyzkoušet práci s kamerou a mikrofonem, uvidí, jak se ovládá kamerový jeřáb a jak vykouzlit světelné efekty. S areálem České televize se pak rozloučí v truhlářské dílně, ve které vznikají dekorace, které si během této trasy mohli prohlédnout.

Druhá prohlídková trasa je označená červenou barvou a potěší hlavně ty návštěvníky, kteří chtějí vědět, jak vznikají kulisy a kostýmy, a také hudební nadšence. Prohlídka začíná malou výstavou k šedesátému výročí České televize a po prohlídce modelu areálu na Kavčích horách se návštěvníci vydají rovnou do studií. Tam budou mít možnost projít kulisami komediálního seriálu Čtvrtá hvězda a prohlédnout si dekorace pořadu Pošta pro tebe. Další z výstav pak přiblíží, jak vznikají scény pro filmy natáčené Českou televizí, v hudebním studiu je zase připravena výstava zaměřená na dokumentární pořady České televize. Vrcholem prohlídky pak bude živé natáčení kapely 4signs, na závěr si návštěvníci prohlédnou sbírku dobového nábytku a zbraní.

Koho zajímá, jak vznikají pořady zpravodajského kanálu ČT24, může se vydat na šedou prohlídkovou trasu. Ta začíná u Studia 6, dovnitř studia se ale bude možné podívat až po půl dvanácté, kdy skončí ranní vysílání. Naopak s tím, jak vzniká předpověď počasí, se návštěvníci mohou seznámit během celého dne. Po skupinkách nabídne ČT divákům i prohlídku takzvaného velína, odkud se řídí vysílání zpravodajských pořadů.

Bezbariérové prohlídky je možné domluvit na místě individuálně a zavést vás mohou třeba do střižen, dekorací pořadů Pošta pro tebe, Krásný ztráty nebo Sama doma, kde je navíc připravená možnost vyzkoušet si práci s kamerou nebo mikrofonem.


V Brně na Vás čekají moderátoři a redaktoři Událostí v regionech – Zuzana Neuvirtová a Ivana Šmelová | pořadů Sama doma – Tereza Stýblová a Soňa Šuláková | Dobré ráno – Soňa Baranová a Ondra Blaho | AZ-kvíz – Aleš Zbořil | AZ-kvíz junior – Honza Adámek, který spolu s Magdou Tkačíkovou bude zastupovat i Záhady Toma Wizarda.

Před studiem si můžete prohlédnout přenosové vozy, děti čeká setkání s moderátory pořadu Hýbánky – Kristýnou Štarhovou a Zdeňkem Králem a s postavičkami z Večerníčků. Známé tváře se objeví i mezi průvodci, například Petra Eliášová z Dobrého rána nebo redaktoři zpravodajství Dušan Vrbecký a Veronika Kynčlová. Také můžete porovnat historickou se současnou televizní technikou, prohlédnout si kostýmy, zejména z pohádek a dalších pořadů natáčených v brněnském televizním studiu.

A v neposlední řadě vás seznámíme s projektem právě budovaného nového televizního studia v Brně-Líšni.


V Ostravě studiem provádí 30členné skupiny v intervalu 20 minut. Exkurze trvá minimálně 1,5 hod.

Vstupenky obdržíte před hlavním vchodem.
Autogramiády na nádvoří studia:
10:00 Oskar Juchelka z pořadu Draci v hrnci
11:00 Helena Dohnalová, Iva Kubanková a Drahomíra Račáková ze zpravodajství
12:00 Jana Zajacová a Ivo Marták z pořadu Šikulové
13:00 Veronika Poláčková, Radek Erben a Vendula Fialová z Dobrého rána
14:00 14:00 Jana Bohušová a Linda Bendová ze Sama doma

Aktivity pro děti i dospělé zahrnují pohybové a dovednostní hry, skládání hlavolamů, zkoušku pohádkových kostýmů, rukodělné výrobky, prodej knih a televizních suvenýrů, občerstvení na stánku.

Až z Dakaru přijede závodní speciál TATRA Jamal i s doprovodným a novinářským vozem.

Moderuje Roman Pastorek z Bludiště.