co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

United Islands of Prague otevírá pražskou festivalovou sezónu, dorazí 70 umělců z celé Evropy. Na Mostě Legií bude speciální tramvajová zastávka

04.05.2023 13:02 -- admin

Už tento víkend se Kampa, Střelecký ostrov a Janáčkovo nábřeží stanou dějištěm dvacátého ročníku festivalu United Islands of Prague a tudíž i hlavním centrem kulturního dění v Česku. Během dvou festivalových dní se diváci mohou těšit na zhruba sedmdesát umělců nejen z tuzemska, ale také ze Slovenska, Německa, Švédska, Nizozemí, Maďarska, Irska, Francie a Lucemburska. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také zajímavé workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Festival je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.

Umělci se během pátku a soboty představí na devíti scénách: Den Evropy Stage, DPP Stage, Vltava Stage, Buřinka Stage, Big Shock! Stage a pak také v klubech Jazz Dock, Klub Famu, Rock Café, Cargo Gallery a Chapeau Rouge. Specialitou letošního ročníku je pak i propojení se Dnem Evropy, který je každoroční připomínkou míru a spolupráce na území evropského kontinentu.

“Jsem přesvědčen, že z hudebního programu si letos zaručeně vyberou vyznavači všech možných hudebních žánrů. Celá řada umělců navíc v Česku zahraje úplně poprvé, takže české publikum má tak skvělou možnost přijít na premiérové koncerty zahraničních hvězd,” říká producent festivalu Martin Voňka.

Páteční program bude patřit třeba nizozemsko-britské kapele Someone, která vyniká nejen skvělou hudbou, ale i parádní vizuální uměleckou tvorbou či skupině The Magnettes, jenž si bere inspiraci u legendární skupiny ABBA a patří k nejdůležitějším švédským kapelám. Dále zahraje česká parta Brighter Days, kterou Klubovna.cz v loňském roce ocenila šesti z devíti nominací nejlepších kapel, nebo královéhradecká popová kapela The Valentines, jež osciluje mezi osmdesátkovou estetikou Davida Bowieho a současným kytarovým popem a podle svých slov hraje „veselé písničky o těch nejsmutnějších věcech“. V Klubu FAMU pak večer zahrají maďarské kapely a v Chapeau Rouge budemožné zajít na objevy českého rapu a DJ's scény. Během pátečního „evropského dne“ se návštěvníci mohou těšit na talk-show s herci divadla Vosto5, diskuzi se zajímavými hosty a netradiční pohled na Ukrajinu prostřednictvím virtuální reality projektu Fresh Memories. Pro děti je opět připraven lákavý program.

V sobotu se pak na festivalu představí například zpěvačka Aiko, která se stala globální tváří Spotify a objevila se na billboardu na newyorském Times Square nebo zpěvačka Pam Rabbit, která po boku Mikuláše Josefa vystupovala na světovém finále Eurovize. Chybět nebude ani německá scéna v klubu Rock Café – hudbu od našich západních sousedů zastoupí například artpopová kapela Sparkling, jejíž chytlavý song Wir Träumen strhne všechny přihlížející k tanci a také Albertine Sarges, která ve svém přístupu zachovává smysl pro komedii. Na scéně na Janáčkově nábřeží pak zahrají vycházející hvězdy rapové scény jako Baby G, Meizzy nebo Wodehn.

Na festivalu United Islands se představí tři desítky neziskovek, Ostrovy inspirace jsou i letos rovnocenným parťákem hudební části. Nehudební program propojuje subjekty, které se věnují udržitelnosti, diverzitě, kultuře či veřejnému prostoru. V živých podcastech a debatách bude mluvit třeba britský velvyslanec Matt Field, ekonom Tomáš Sedláček, herečka Eva Holubová, redaktoři ČT Jakub Szántó a David Miřejovský či novináři J. X. Doležal a Filip Titlbach.

Za návštěvu bude v pátek i v sobotu stát třeba Litografická dílna Říční, ve které bude možné nahlédnout do nejstarší dílny svého druhu v České republice a prohlédnout si ukázky kamenotisku. Hudební nástroj ze zeleniny si pak návštěvníci moci vyrobit s Bruncvíkem. S celoevropskou iniciativou Každá plechovka se počítá bude festival společně usilovat o to, aby se žádná plechovka neobjevila tam, kde nemá. Na návštěvníky festivalu pak čeká například vyzkoušení toho, jaké to je být opilý. Ve stánku České společnosti AIDS pomoc pak bude možné se anonymně otestovat na AIDS a za návštěvu budou jistě stát i program které si pro návštěvníky festivalu přichystal Skautský institut v Rybárně. V sobotu se pak na Janáčkově nábřeží mohou příchozí setkat i s výtvarnou dílnou malíře Rudolfa Brančovského, mimo jiné s frontmanem kapely Poletíme? či obřími trampolínami, které si připravil Sokol.

“Jsem rád, že Praha kromě jiného podporuje také hudební festivaly různých žánrů. Zvyšuje tím atraktivitu metropole pro návštěvníky tuzemské i zahraniční. Věřím, že letošní jubilejní dvacátý ročník United Islands of Prague bude stejně povedený, jako ty předchozí. Zajímavým nápadem je i spojení festivalu se Dnem Evropy,” říká primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

"United Islands se za těch 20 let neuvěřitelně zajímavě vyvíjí a přitom stále tradičně nabízí hlavně skvělou hudbu a divadlo. Program opět přináší Pražanům i návštěvníkům vítané zpestření v květnových dnech, které lákají k zážitkům v centru našeho města. Jsem rád, že United Islands můžeme opět hostit," doplňuje Jiří Pospíšil, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast kultury.

“Že je Kampa středem světa dokládá i fakt, že se tento ostrov spolu se Střeleckým ostrovem stane součástí oslav multikulturního festivalu United Islands of Prague. Letošní jubilejní 20. ročník bude nejen hudebně velmi pestrý, ale pozvání přijaly i spolkové organizace naší první městské části. Ty zde budou moci prezentovat svoji činnost a aktivity, za což jsem osobně velmi rád. Pevně věřím, že propojení kultury a komunitních aktivit přispěje nejen k pestrosti programu samotného, ale i k pozitivnímu průběhu a přiblížení festivalu směrem k občanům,” říká 1. místostarosta MČ Praha 1 David Bodeček.

„Letošního 20. ročník je jubilejní nejen pro festival, ale i pro Nadaci rozvoje občanské společnosti, která slaví 30 let od svého založení a která mimochodem sídlí na Praze 5. Život podél vody v centru města na jeden víkend nevídaně ožije dobrou muzikou napříč hudebními žánry. Představí se nám nové hudební hvězdy, na které mají dle mého názoru organizátoři až nevídaný čuch a já osobně se nejvíce těším na rapovou scénu, která bude probíhat na Janáčkově nábřeží u Jazz Docku,” říká radní městské části Praha 5 pro kulturu Štěpán Rattay.

Festivalové dění v sobotu 6. května odkloní veškerou dopravu z Janáčkova nábřeží a Mostu Legií, jež budou dočasně sloužit pouze jako pěší zóna. Přímo do centra festivalu se během obou festivalových dní - tedy v pátek i v sobotu - půjde pohodlně dopravit tramvají až na speciální festivalovou zastávku Evropská.