co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Armádní muzeum Žižkov - otevřeno celoročně a vstup je ZDARMA

17.10.2023 12:00
Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov bylo otevřeno pro veřejnost v pátek 28. října 2022 a hned následující dny ukázaly, že zájem je mimořádný. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti a také rozsahu expozic nabízíme nyní několik praktických rad, které návštěvníkům mohou zážitek z muzea učinit příjemnějším a mohou si ho také přichystat na míru svým zájmům a požadavkům.

Armádní muzeum Žižkov je otevřeno celoročně, a to každý den kromě pondělí od 10.00 do 18.00. Vstup je ZDARMA a není třeba se omezovat na jedinou návštěvu. Muzeum a jeho expozice jsou otevřeny trvale a v režimu přístupném všem.

Typ prohlídky

Expozice Armádního muzea Žižkov v současnosti zabírá pět tisíc metrů čtverečních, nachází se ve čtyřech patrech a tvoří ji celkem sedm jednotlivých částí. Jedná se o mimořádnou expozici jak svojí velikostí, tak chronologickým rozsahem – mapuje období od 6. století až po dnešek. Aby si návštěvníci muzeum užili a odnášeli si z něj dobrý zážitek, je vhodné předem uvážit, kolik času prohlídce věnovat. Nabízíme konkrétní typy prohlídek a jejich časovou náročnost.

Pro velmi podrobné a detailní poznání všech sedmi expozic muzea doporučujme rozvrhnout si návštěvu do dvou dnů, případně více návštěv ve větším počtu dní. Muzeum disponuje celkem sedmi tisíci exponáty, prohlédnout si všechny, poznat jejich historii atd., je časově určitě náročnější. Vstup do muzea je ZDARMA, není tedy potřeba se obávat, že opakované návštěvy muzea budou pro zájemce finančně náročné.

Vhodný časový rozvrh pro základní a přitom komplexní poznání muzea je jeden den. Sedm expozičních částí si lze rozdělit na dva úseky: dopolední návštěva prvních čtyř částí (Od počátků do roku 1740, další část 1740-1914, dále První světová válka a zážitková expozice Zákopy první světové války), poté je možné si odpočinout a občerstvit se v kavárně muzea Cafe Kupka (nachází se v nejvyšším patře jedné z budov). Následně v odpoledních hodinách navštívit tři zbývající části (Československo 1918-1938, dále 1938-1948 a druhá světová válka a období 1948 až současnost). Při takto rozvržené prohlídce lze expozice muzea poznat již zevrubně, návštěvník si také může odnést určité vědomí vzájemných historických souvislostí.

Pro rodiny s malými dětmi, pro zájemce, kteří se v oblasti vojenské historie teprve začínají orientovat, může být vhodná prohlídka půldenní. Ideálně buď dopolední, anebo odpolední. Upozorňujeme zároveň, že i pro toto poznání expozic je potřeba si vyhradit čas alespoň dvou hodin, přičemž tento typ prohlídky je povšechný a návštěvníkovi poskytne jen základní poznání a informace.

Způsob prohlídky a orientace v muzeu

Po vstupu do muzejních prostor hlavním návštěvnickým vchodem se návštěvník ocitá v hlavní recepci muzea. Naproti recepci naleznou návštěvnici bílé skříňky, do kterých se ukládají batohy. Pokud by tyto skříňky byly již plné, jsou další k dispozici o patro níže. Obsluha recepce a kustodi muzea jsou již zde k dispozici a návštěvníkům mohou poradit a navést je.

Expozice muzea je koncipována chronologicky od nejstarších dob po současnost, a to tak, že návštěvník prochází muzeem odshora dolů. První část – tedy expozice pravěku, středověku a ranného novověku až do roku 1740 – je umístěna v druhém patře budovy, stejně tak je v tomto patře umístěna druhá expozice, roky 1740-1914. Návštěvník se do samotného začátku celé expozice, tedy do druhého patra, dostane po schodišti anebo výtahem. Schodiště i výtah jsou za skleněnými dveřmi dělícími recepci od foyer, hned za dveřmi se návštěvník vydává vpravo a poté míří výtahem či po schodech vzhůru.

Po prohlídce dvou zmíněných expozic sejde návštěvník do prvního patra, kde je expozice První světové války, je zde zážitková expozice Zákopy první světové války a expozice Československo 1918-1938. Následně návštěvník opět sejde o patro níže – do přízemí, kde je recepce – ale zde se nezastavuje a jde ještě o patro níže, kde je expozice Druhé světové války. Po jejím absolvování pak opět vchází do přízemí s recepcí: konkrétně přímo naproti východu z expozice Druhé světové války jsou dveře vchodu do expozice 1948 až současnost. Když návštěvník projde touto závěrečnou částí, ocitá se přímo u recepce muzea, tedy i u skříněk, kde si odkládá batohy atd.Do expozice

Pro pohyb mezi jednotlivými patry lze využívat návštěvnický výtah. Expozice jsou ve výtahu v patrech označených -1 až 2. Do expozice Druhé světové války se jde z podlaží recepce po schodech dolů, výtah do této expozice nejede.

Bezbariérovost a kočárky

Expozice Armádního muzea Žižkov jsou bezbariérové. Do jednotlivých pater muzea se návštěvníci se sníženou pohyblivostí dostanou prostřednictvím výtahu (podlaží -1 až 3). Do expozice Druhé světové války, která je v podzemním podlaží, se osoby se sníženou pohyblivostí dostanou pomocí výtahu-plošiny. Tento výtah je poblíž recepce, za proskleným vchodem do expozic po levé straně. Výtah-plošinu zpřístupňuje obsluha muzea, resp. je k dispozici na požádání v recepci či u kustodů.

Na ploše před muzeem mohou osoby se sníženou schopností pohybu také parkovat s automobilem. Vozidlo musí být opatřeno příslušným označením.

Do expozic Armádního muzea Žižkov není povolen vstup s kočárky. Pro odložení kočárků je určeno místo hned vedle hlavní recepce, vpravo. Podrobnější informace vám poskytne obsluha recepce.

Do kavárny Café Kupka je vhodné dopravit se výtahem, nachází se ve třetím patře budovy (ve výtahu tlačítko 3). Kavárna má otevřeno po dobu otevírací doby muzea, tedy od 10.00 do 18.00.

Upozorňujeme návštěvníky, že zhruba třicet minut před zavírací dobou mohou být kustody a dalšími pracovníky muzea upozorňováni, že se blíží zavírací doba a je tedy vhodné prohlídku expozic postupně ukončovat.

Armádní muzeum Žižkov - otevřeno celoročně a vstup je ZDARMA

Další akce

Armádní muzeum Žižkov - otevřeno celoročně a vstup je ZDARMA
17.10.2023 12:00

Armádní muzeum Žižkov bylo otevřeno pro veřejnost v pátek 28. října 2022 a hned následující dny ukázaly, že zájem je mimořádný. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti a také rozsahu expozic nabízíme...

Psaním proti válce. Ingeborg Bachmann 1926-1973
29.02.2024 10:00

Psaním proti válce. Ingeborg Bachmann 1926-1973
1. března – 31. května 2024
Panelová výstava se zaměřuje na významnou rakouskou spisovatelku a politickou rovinu její tvorby. Vybrané...

Tajemství květního vývoje pod drobnohledem
06.03.2024 10:00

Krása v detailu. Nová výstava poodkryje tajemství květů

Poučná a možná trochu peprná – taková je výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem v Galerii Věda a umění....

 Garfield se ztratil v Centru Černý Most. Pomozte ho chytit a vyrazte na premiéru nového filmu. Interaktivní hra o hodnotné ceny potrvá celý květen
01.05.2024 09:30

Kdo by neznal zábavného a možná trochu lenivého kocoura Garfielda. Teď se kočičí mistr odpočinku vydává na vzrušující dobrodružství ve svém novém filmu. Exkluzivní premiéra se uskuteční 14. května...

Letecké muzeum Kbely - sezona 2024
04.05.2024 10:00

Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918.

Početností a...

Výstava železničních fotografií
07.05.2024 09:00

Jmenuji se Tomáš Novotný, nedávno jsem oslavil své 20. narozeniny.
Od loňského podzimu jsem si začal plnit svůj dětský sen - stát se strojvedoucím.
Má vášeň pro vlaky vznikla již v...

Sušické slavnosti 2024
23.05.2024 15:00

Srdečně Vás zveme na tradiční Sušické slavnosti, které se budou konat od 23. do 26. května 2024. Hlavní program bude probíhat v pátek a v sobotu na sušickém náměstí.

čtvrtek 23.5. KD...

PonavaFest 2024
24.05.2024 02:00

Jsme multižánrový open air festival v areálu brněnského parku Lužánky Těšíme se na vás už devátým rokem, vždy bez plotů a bez vstupného!
Co vás letos čeká Tu máte ten nadupanej lajn-up:...

Slavnostní zahájení 870. lázeňské sezóny v Teplicích 2024
24.05.2024 12:30

Slavnostní zahájení 870. lázeňské sezóny v Teplicích proběhne o víkendu 24.až 26. května 2024.

 

Výběr z programu Slavnostního zahájení 870. lázeňské sezony v Teplicích.

- NO...

Vojenské technické muzeum Lešany - sezona 2024
25.05.2024 09:30

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren, se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha....