co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Devátý ročník Indického festivalu vozů Ratha-Yatra - nechte se unést okouzlujícími gejzíry chutí, vůní, barev a atmosféry Indie

Praha se může těšit na devátý ročník Indického festivalu vozů Ratha-Yatra. Několik hodin trvající průvod se slavnostně vyzdobeným vozem v ulicích Starého Města a následný pestrý program na Náměstí Republiky začíná být radostnou tradicí Prahy. Nechat se unést okouzlujícími gejzíry chutí, vůní, barev a atmosféry Indie bude možné již v neděli 10. července. Vstup na festival a ochutnávka indického menu bude zdarma.
Ratha-Yatra není jen pestrobarevnou přehlídkou v indickém duchu. Své kořeny má tato slavnost v indickém městě Purí, kde se poprvé konala již před mnoha tisíci lety, jako oslava cesty Nejvyššího Pána Krišny do chrámu. Proto je také symbolem této slavnosti vůz; vysoký, bohatě zdobený květinami, hodný přepravy Božstev. Průvod s vozem vyrazí na svou pouť ulicemi Prahy ve 12 hodin z Ovocného trhu a potrvá asi dvě hodiny. „Nebojte se, že náš průvod ve městě minete,“ usmívá se Rádhika Sundarí, jedna z organizátorů Indického festivalu vozů. „Běžte jednoduše za zpěvem a veselou hudbou, která náš průvod doprovází.“
Později odpoledne se festival přesune na Náměstí Republiky, kde v 15 hodin začne nepřetržitě probíhat bohatý, kulturní program. „Indická hudba, zpívání manter, projekce, divácky velmi oblíbená taneční vystoupení indického chrámového tance Bharatanatyam - nic z toho nebude samozřejmě chybět,“ pokračuje Rádhika Sundarí.
Festivalové městečko bude otevřené po celé nedělní odpoledne. Ožije prodejními stánky s indickou módou a dárkovým zbožím, indickými pochoutkami nebo výrobky z ekologické farmy Krišnův Dvůr. Pro návštěvníky bude k dispozici také výstava o staroindické védské kultuře a filozofii. Každý bude moci ochutnat indické menu, sestávající hned z několika chodů, které bude rozdáváno zdarma! Na rodiče s dětmi čeká speciální program jako například velká nafukovací atrakce, dětský stan s kreslením a hrátky s tiskátky. Jako vždy si každý návštěvník může odnést památku v podobě krásných ornamentů na těle, namalovaných hennou nebo barvičkami na obličeji.
„Tento rok je pro nás výjimečný tím, že slavíme padesáté výročí založení ISKCONu neboli Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny“ říká Rádhika Sundarí. „Během celého roku probíhají po celém světě různé oslavy a festivaly na oslavu tohoto výročí. Proto i návštěvníci pražského festivalu budou mít možnost seznámit se s 50letým působením a přínosem Hnutí Hare Krišna dnešní společnosti“ dodává. „Zveme proto všechny, kteří mají zájem o nevšední zážitky a povznášející atmosféru, na náš festival“ uzavírá Rádhika Sundarí.