co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Nedožité osmdesátiny Václava Havla připomene 5. října shromáždění na Václavském náměstí

Havlova slova jako vzkaz k dnešku vyslechnou v den jeho nedožitých osmdesátin ve středu 5. října účastníci veřejného shromáždění s koncertem na Václavském náměstí. Na programu je zvuková koláž z Havlových politických projevů s prvky absurdních her, vystoupení skupin Mydy Rabycad, Zrní, Korben Dallas a Michal Ambrož & Hudba Praha. A na závěr společná píseň, kterou speciálně pro tuto příležitost vytvořili Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř spolu s Davidem Kollerem. Pořadatelé chápou Havlovo výročí jako příležitost, jak povzbudit stoupence liberální, otevřené, proevropské společnosti.
„Václav Havel je symbolem svobody, demokracie a prozápadní orientace naší země a připomínáme si ho ne z nějakých pietních, ale z motivačních důvodů: to, co symbolizuje, chceme rozvíjet, a ne o to přijít,“ říká člen pořádající skupiny přátel, sdružených ve spolku VH80, Pavel Jungmann. „Když organizujeme akci k jeho výročí, nemusíme dlouze vysvětlovat, jak bude zaměřena a o jaké hodnoty nám jde, to je – zvlášť dnes – na první pohled jasné.“
Nepietně je koncipována hlavní mluvená část programu, sedmiminutový sestřih z audiozáznamů různých nejen oficiálních projevů Václava Havla. „Chtěli jsme, aby k lidem na náměstí nemluvil nikdo jiný než on. Většina Havlových vět je pořád aktuální, některé dnes dokonce znějí mnohem naléhavěji než před deseti patnácti lety a dá se z nich sestavit opravdu silné poselství,“ sděluje další člen VH80 Tomáš Smetánka. „Použili jsme ale taky trochu poetiku Havlových her, autorovu
sebeironii a humor, aby z toho nebylo suché kázání nebo moralita.“
Skupiny, které 5. října večer zahrají, nepatří k těm, jež jsou v obecném povědomí s Václavem Havlem spojeny, stejně jako moderátorka večera, herečka a hudebnice Emma Smetana. To odpovídá záměru organizátorů ukázat, že se k Havlovi hlásí i mladí a velmi mladí lidé. Samotný spolek VH80 tvoří z větší části osoby narozené po roce 1989 nebo těsně před ním. Z okruhu Havlových přátel vystoupí jen biskup Václav Malý, moderátor manifestací na Václavském náměstí v listopadu 1989.
Spolek VH80 na svých webových stránkách informuje o vzpomínkových akcích, které se ve výroční den konají i v místech mimo Prahu: jde o krajská města jako Brno, Ostrava, Plzeň nebo Zlín, ale i o menší města a obce, jako jsou Luhačovice nebo Lipnice nad Sázavou. Mimopražským pořadatelům VH80 nabízí některé prvky svého programu a přenos z Václavského náměstí prostřednictvím streamingu.
Celá pražská akce je věc dobrovolníků, kteří prostředky na její technické zajištění – účinkující vystoupí bez nároku na honorář – opatřují formou crowdfundingu na serveru Hithit.
Podrobnější a aktualizované informace přináší web www.vh80.org a facebook vh2016.