co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

10 + 1 tipů kam o víkendu na masopust v Praze a okolí

Konec masopust se blíží, máme před sebou poslední masopustní víkend. Tradiční oslavy hodování a budou na mnoho místech po celé České republice. V našem přehledu Vám přinášíme 10 tipů na masopustní akce v Praze a okolí. Vyberte si, do kterého průvodu masek se zapojíte a nezapomeňte si doma masky.

1. Malešický masopustní průvod
Hudba, tanec, masky, divadlo,průvod i nefalšovaná staročeská zabijačka. To vše vás čeká v sobotu na třetím ročníku Malešického Masopustu.

2. Masopust ve Ctěnicích
Oslava masopustu v Zámeckém areálu Ctěnice se uskuteční v neděli a je již tradičně spojená s oslavou cechu řeznického. Pravou českou zabíjačku přichystá a své speciality nabídne pražské řeznictví Hudera a syn. O masopustní veselí se postará Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, harmonikář Franta Albrecht a masopustní průvod folklorního souboru Rokytí Rokycany. Pro děti je přichystána výtvarná dílna a malování na obličej. Chybět nebudou tradiční koblihy, boží milosti ani horký mošt a medovina.

3. Žižkovský masopust
Žižkovský masopust má v Praze nejdelší tradici v novodobé historii. Čtyřdenní oslavy již 26. ročníku Žižkovského masopustu potrvají od soboty 2. března až do úterý 5. března před Popeleční středou, kdy vyvrcholí největším průvodem a veselicí v Praze. Už od 11 hodin budou k dostání na náměstí Jiřího z Poděbrad zabijačkové pochutiny, jimiž se můžou všichni posilnit na očekávaný rej masek, který je svolán na 16. hodinu, aby o hodinu později mohl průvod vyrazit ulicemi Vinohrad a Žižkova. Nebudou chybět kejklíři, chůdaři, akrobaté, polykači ohně, velké loutky z dílny Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí, nadživotní masky a další. Hudební doprovod obstará formace Tam Tam Batucada nebo pochodová kapela Lovesong Orchestra. Masopustní průvod povede jak jinak Žižkovský Pepík, který si půjde na radnici vyžádat klíč od Žižkova, poté dav vyrazí zpátky na Jiřák, kde se vyhlásí nejlepší maska průvodu. Tečku za Žižkovským masopustem udělá ohňová show. 

4. Karlínsky masopust
Karlínské náměstí v sobotu 2. března 2019 ožije již pošestnácté masopustním veselím. Karlínský masopust tradičně začíná v 13 hodin v Kaizlových sadech, odkud se po krátkém programu vydá průvod masek právě na Karlínské náměstí. Od 14 do 19 hodin zde proběhne nadupaný pódiový program, nespočet aktivit pro děti i dospělé a samozřejmě nebudou chybět masopustní speciality. Divadelní pohádky, dílny a soutěže pro děti, jarmark, řemesla.Na účastníky v maskách čeká sladká odměna.

5. Malostranské masopustní veselí
Tradiční masopust v kulisách Malé Strany a Hradčan se uskuteční v sobotu 2.března 2019. Průvod začíná před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici. Aklimatizační zastávky pro masky budou probíhat celou cestu v hostincích, restauracích a putykách v ulicích Nerudově, Thunovské, na Malostranském náměstí. Po cestě bude hrát Pražský pouťový orchestr a Chlapecký sbor Bruncvík.ot.

6. Masopust v Toulcově dvoře
Taky Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy Toulcův dvůr organizuje v sobotu 2. března 2019 setkání masek při oslavě konce masopustního období. Představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, scénky, masopustní občerstvení, ocenění zajímavých masek z řad návštěvníků.

7. Masopust s Prahou 4
MASOPUST pořádaný městskou částí Praha 4 započne v sobotu 2. března od 13 hodin v parku Na Pankráci a potrvá až do večerních hodin. Těšit se můžete na tradiční masopustní dobroty, bohatý program pro děti a nebude chybět ani vyhřívaný stan.
Ve vyhřívaném stanu na vás čeká zábavný program pro děti, Vláďa Hron, hudební vystoupení dětí z dětských domovů, malování na obličej, výroba masek. 

8. Střížkovský masopust
Spolek za veselejší Střížkov připravil na sobotu 2. března další ročník střížkovské taškařice, tentokráte se otevře největší ZOO v České republice.

9. Ďáblický masopust
IV. ďáblický Masopust se chystá na sobotu 2 března. Sraz ve 14 hodin před Radnicí.

10. Letenský masopust
Již pošesté se můžete těšit na Letenský masopust, jehož součástí je i program v Národním zemědělském muzeu. O hudební doprovod akce se postarají flašinetář, harmonikář i další muzikanti.

A na závěr ještě jeden speciální tip na poslední den masopust, tzn. na úterý 5.března. Kromě masopustního průvodu na Žižkově se organizuje další průvod na Břevnově. 25. Břevnovský masopustní průvod projde Břevnovem v úterý 5.března 2019 i letos bude vycházet od křižovatky Bělohorská-Pod Královkou(u kredence). Sraz masek je v 15.45. V 16 hodin bude uděleno masopustní právo zástupcem MČ Praha 6 a průvod se vydá za náležitého veselí masek i ostatních občanů na svoji cestu po Bělohorské až do kláštera.Průvod doprovodí bubeníci a další hudebníci. Dorazí i kejklíř Vítek se svoji družinou a další maškary. Během průvodu bude pro masky připraveno malé občerstvení. Pro účastníky masopustního veselí bude v břevnovském klášteře připraveno zabijačkové občerstvení s posezením, hudbou a tancem.

Rády byste se zúčastnili masopustního průvodu, ale nemáte masku? Tady je návod na výrobu jednoduché masky od organizátoru Žižkovského masopustu.