co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Masopust ve stylu První republiky

V sobotu 27.1.2018 se v hostivařském Toulcově dvoře od 13:00 do 17:00 hodin uskuteční setkání masek při oslavě masopustu. Letos, vzhledem ke sto letům vzniku naší republiky, budou mnohé akce Toulcova dvora připomínat toto výročí a masopustní rej bude ve stylu první republiky. Samozřejmě budou připraveny masopustní lahůdky. Ke zpěvu, tanci a poslechu zahrají harmonikář, kapely Patrola Šlapeto a Koty a renesanční soubor Villanella. Návštěvníky čeká představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, tanec, a scénky. Ti, kteří doma žádnou masku nemají, mohou přijít dříve a jednoduchou škrabošku si vyrobit. Setkání zakončíme v duchu tradic - inscenovanou popravou Masopusta.
Masopust na Toulcově dvoře má dlouholetou tradici. Letos zavzpomínáme na masopust prvorepublikový. Pro návštěvníky bude připraveno masopustní občerstvení jak v naší zdravé jídelně a ve stájích, tak i na dvoře. I letos bude možnost nejen nakoupit a ochutnat jídla teplá, ale i studená si koupit sebou domů. Samozřejmostí budou masné výrobky podle staročeských receptur - jitrnice, jelita, tlačenky, zabijačkový guláš, klobásy, maso... , ale i koblihy, koláče, perníčky či trdlo, pro ty co mají raději sladké. Teplá medovina, svařák nebo káva zahřeje dospělé, horké jablíčko děti.
Samozřejmě nebude chybět odměnění zajímavých masek z řad návštěvníků. Drobný dárek si odnesou všechny děti, které přijdou v masce.
Pro ty, kteří nemají čas masku pro děti shánět nabízíme možnost, aby si ji u nás (v době 11:00 až 13:00) vyrobili. Půjde o jednoduchou papírovou škrabošku, jakou zvládne dítě s rodičem vyrobit samo.
Příjemnou atmosféru pomohou vytvořit muzikanti. Potěšit Vás přijede harmonikář pan Ladislav Kavalír, kapely Patrola Šlapeto a Koty s nejen s prvorepublikovými písněmi a soubor renesanční hudby Villanella s tanečním souborem dětí ZUŠ Elišky Trojanové, kteří počítají se zapojením dětí i dospělých z řad veřejnosti.
„Každoroční masopustní setkání na Toulcově dvoře je připraveno v duchu lidových Masopustů a jejich tradic. Samozřejmostí jsou obřadní masky – medvěd, kobyla, smrt a mnohé další. Jsou návštěvníkům postupně představeny a je vyzdvižena jejich důležitá úloha. Maškaráci předvedou své rozpustilé kousky, snaží se navodit příjemnou atmosféru a vtáhnout návštěvníky mezi sebe - rozpoutat veselí. Podle tradice mají na svých „bedrech“ zajištění plodnosti hospodářských zvířat i lidí, zdraví, blahobyt.
I zakončení společného setkání se uskuteční v souladu s tradicí – inscenovanou popravou a pochováním Masopusta.“ uvedla hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost na Toulcově dvoře Marie Moravcová.
„Masopust byl vždy v minulosti ve srovnání s ostatními svátky zvláštní. Oblíbily si ho všechny vrstvy obyvatel, od nejchudších až po panovníky. Oslavy byly vždy společenskou událostí a lidé se při nich dobře bavili. Anonymita škrabošky umožňovala mluvit pravdu, či zesměšňovat špatné lidské vlastnosti … Každý se snažil si užít masopustních radovánek jak nejlépe uměl i za První republiky. “ uzavírá Marie Moravcová pozvánku na masopustní setkání.