co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Tajemství květního vývoje pod drobnohledem

06.03.2024 10:00
Galerie Věda a umění AV ČR

Krása v detailu. Nová výstava poodkryje tajemství květů

Poučná a možná trochu peprná – taková je výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem v Galerii Věda a umění. Pomocí jedinečných snímků z elektronového mikroskopu přibližuje pohlavní části květů: prašníky, pestíky a rostlinná vajíčka. Vynalézavost evoluce mohou zájemci prozkoumat od 6. března do 14. června v Akademii věd na Národní v Praze.

Většina lidí vnímá květy jako „tu krásnou část“ rostlin. Pro odborníky jsou stálým zdrojem fascinace.

„Květ je velice komplexní a složitý orgán, který musí zajistit vznik potomstva a předání informace o prostředí a životních podmínkách do další generace,“ přibližuje Václav Bačovský z Biofyzikálního ústavu AV ČR. Ve spolupráci s experty z Ústavu přístrojové techniky AV ČR proto připravil výstavu, která návštěvníky provede světem květenství
a samčích a samičích částí rostlin.
Rostlinný µ-erotikon

Jednotlivé fotografie poodhalují detailní záběry květů, jak se vyskytují v přírodě, a zároveň odkrývají jemné a citlivé struktury, které jsou lidskému zraku skryté uvnitř semeníku a dalších rostlinných částí. A detaily jsou to unikátní – díky nové metodě elektronové mikroskopie.

„Od roku 2015 zdokonalujeme jedinečný prototyp pokročilého environmentálního rastrovacího elektronového mikroskopu, díky čemuž jsme mohli pořídit záběry pestíků, tyčinek, rostlinné placenty a rostlinných vajíček před oplozením u rozmanitých typů pohlaví,“ popisuje Vilém Neděla z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Mikroskop dokáže zobrazit mili- až nanometrové detaily elektricky nevodivých a vysoce citlivých vlhkých biologických vzorků bez jejich poškození nebo i vzorků živých. Díky tomu návštěvníci uvidí jedinečné detaily, a můžou tak obdivovat vynalézavost přírodních zákonů.

Modelová silenka širolistá

„Výstava je milníkem dlouhodobě úspěšné spolupráce dvou vědeckých skupin z Ústavu přístrojové techniky a Biofyzikálního ústavu AV ČR. Záběry původně vznikaly a vznikají pro vědecko-odborné publikace,“ říká Eva Tihlaříková z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

Květy jsou totiž nejen zdrojem obživy, ale také léčivých látek nebo se využívají v průmyslu. I proto jim odborníci věnují tolik pozornosti. Modelovou rostlinou pro výzkum se stala silenka širolistá, kterou zkoumali už Johann Gregor Mendel nebo Charles Darwin. U silenky jsou totiž zřetelně jasné tvarové odlišnosti mezi pohlavími.

„Základem výstavy jsou právě snímky silenky širolisté. Nesmírně inspirující je fakt, že jsme při jejich tvoření objevili celou řadu fenoménů, které jsou doposud málo popsány,“ dodává Eva Tihlaříková.

Kromě silenky širolisté návštěvníci uvidí snímky listu huseníčku rolního, voskové struktury na povrchu listu jabloně domácí, na povrchu listu šťavelu kyselého nebo řez kořenem konopí. Zároveň si přečtou o stavbě květu, co se děje při jeho deformacích a co to znamená v kontextu širší biologie.

Výstava návštěvníkům přibližuje květní biologii z jiné perspektivy. Tedy nejen jednotlivé orgány pod drobnohledem, zároveň chce zájemce seznámit s unikátní mikroskopickou metodou i zajímavými komponenty, které vědci při snímkování používali.

Expozice Tajemství květního vývoje pod drobnohledem je pro návštěvníky otevřena každý všední den od 10 do 18 hodin v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd na Národní 3 v Praze. Potrvá do 14. června a vstup je zdarma.

Více informací : 
Tajemství květního vývoje pod drobnohledem

Další akce

Armádní muzeum Žižkov - otevřeno celoročně a vstup je ZDARMA
17.10.2023 12:00

Armádní muzeum Žižkov bylo otevřeno pro veřejnost v pátek 28. října 2022 a hned následující dny ukázaly, že zájem je mimořádný. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti a také rozsahu expozic nabízíme...

Psaním proti válce. Ingeborg Bachmann 1926-1973
29.02.2024 10:00

Psaním proti válce. Ingeborg Bachmann 1926-1973
1. března – 31. května 2024
Panelová výstava se zaměřuje na významnou rakouskou spisovatelku a politickou rovinu její tvorby. Vybrané...

Tajemství květního vývoje pod drobnohledem
06.03.2024 10:00

Krása v detailu. Nová výstava poodkryje tajemství květů

Poučná a možná trochu peprná – taková je výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem v Galerii Věda a umění....

 Garfield se ztratil v Centru Černý Most. Pomozte ho chytit a vyrazte na premiéru nového filmu. Interaktivní hra o hodnotné ceny potrvá celý květen
01.05.2024 09:30

Kdo by neznal zábavného a možná trochu lenivého kocoura Garfielda. Teď se kočičí mistr odpočinku vydává na vzrušující dobrodružství ve svém novém filmu. Exkluzivní premiéra se uskuteční 14. května...

Letecké muzeum Kbely - sezona 2024
04.05.2024 10:00

Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918.

Početností a...

Výstava železničních fotografií
07.05.2024 09:00

Jmenuji se Tomáš Novotný, nedávno jsem oslavil své 20. narozeniny.
Od loňského podzimu jsem si začal plnit svůj dětský sen - stát se strojvedoucím.
Má vášeň pro vlaky vznikla již v...

Sušické slavnosti 2024
23.05.2024 15:00

Srdečně Vás zveme na tradiční Sušické slavnosti, které se budou konat od 23. do 26. května 2024. Hlavní program bude probíhat v pátek a v sobotu na sušickém náměstí.

čtvrtek 23.5. KD...

PonavaFest 2024
24.05.2024 02:00

Jsme multižánrový open air festival v areálu brněnského parku Lužánky Těšíme se na vás už devátým rokem, vždy bez plotů a bez vstupného!
Co vás letos čeká Tu máte ten nadupanej lajn-up:...

Slavnostní zahájení 870. lázeňské sezóny v Teplicích 2024
24.05.2024 12:30

Slavnostní zahájení 870. lázeňské sezóny v Teplicích proběhne o víkendu 24.až 26. května 2024.

 

Výběr z programu Slavnostního zahájení 870. lázeňské sezony v Teplicích.

- NO...

Vojenské technické muzeum Lešany - sezona 2024
25.05.2024 09:30

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren, se od roku 1996 nachází expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha....