co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

Mikulášský pochod pravých čertů v Židlochovicích 2018

01.12.2018 17:30
centrum města

Stejně jako v loňském roce se i letos v Židlochovicích uskuteční pochod čertů – krampusů. Krampus je alpské strašidlo, které v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách. Každá z masek je v podstatě malé umělecké dílo, masky jsou vyřezávané z lipového nebo borového dřeva, jsou ručně malované. Rohy na masce jsou pravé, používány jsou především z muflonů, beranů nebo koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, měl by mít kravský ocas a březové nebo vrbové proutí na šlehání.

Svátek krampusů je 5. prosince, v Rakousku ale chodí většinou od listopadu až do ledna. V současnosti jsou v alpských vesničkách pořádány tzv. Krampuslaufy, průvody krampusů a jejich skupin. Každá skupina je něčím odlišná, skupiny jsou doprovázeny pekelnými vozy, různými strašidly, rachotem zvonů, řetězů, hlasitou hudbou a spoustou kouře a dýmu.

V Židlochovicích se Pochod rakouských čertů uskuteční v sobotu 1. prosince, začátek pochodu bude v 17.30 hod.
Od ráno bude probíhat jarmark - keramické hrníčky, adventní dekorace a věnce, svícny z perníku, dřevěné výrobky, výrobky z ovčí vlny, dárkové dekorativní předměty, korálkové ozdoby, teplé zimní čepice, šály a ponožky, svítící čertovské rohy a dětské svítící hračky, koláče, paštiky, klobásy, nakládaná zelenina, palačinky, káva, punč, svařák, vařená kukuřice, langoše, bramboráky, párek v rohlíku, medovina, škvarkové tyčinky, horké víno z červeného rybízu, maďarské speciality, kozí sýr, beskydské sýrové speciality, steaky, žebra, grilovaný hermelín, ošouchy, horká čokoláda, perníčky, cukrovinky, pivo.

Mikulášský pochod pravých čertů v Židlochovicích 2018