co všechno můžete vidět a zažít bez vstupného

SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ NA Proseku 2019 - 29. ročník

28.09.2019 09:30
Prosek

Tradiční podzimní Svatováclavská pouť na Proseku patří 29 let již neodmyslitelně k současnému životu dnešního Proseka i celé Prahy 9. Koná se v sobotu 28. a neděli 29. září 2019 v okolí kostela sv. Václava v Praze 9.

Počátky této tradice sahají k první historicky doložené pouti, která se tu konala v roce 1609. Význam slova pouťznamená putovat k určitému cíli. Cílovým místem tohoto putování věřících nebyl Prosek, ale Stará Boleslav, kde byl přechováván a hojně uctívaný Mariánský reliéf. Slavnost roku 1609 byla obzvlášť významná, protože uctívaný reliéf byl prohlášen za "Paladium země české". Reliéf je dodnes uložen ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Hlavní význam poutí, které mívaly především duchovní ráz, bylo připomenutí a oslava svátku patrona kostela. Farní kostel na Proseku je zasvěcen Svatému Václavu, našemu národnímu světci, který provází náš národ ve všech dějinných okamžicích. Jeho odkaz je platný již víc jak tisíc let. Letos budete mít možnost navštívit kostel sv. Václava v době konání bohoslužeb: sobota – od 10.00 hodin,  neděle – od 10.00 a 18,00 hodin. Večer české státnosti zakončí Slavnostní koncert duchovní hudby v 19:00 v kostele sv.Václava, Vystoupí Ensemble 18+, Lucie Silkenová – soprán, Jan Musil – zpěv.  Program:  G.F.Händel, W.A.Mozart, J.Suk  Meditace na staročeský chorál sv. Václave. . . 

Tradice proseckých poutí byla před devětadvaceti lety obnovena zásluhou vysočanské radnice. V současné době je původní, náboženské poslání poutí, zastíněno pouťovou veselicí a doprovodnými akcemi. I když je jiná doba, místo a příležitost k setkávání trvá stále. V průběhu let je akce obohacována o pestrý kulturní a zábavní program. Na podiu vystupují  hudební a pěvecká tělesa, profesionální i amatérská. Diváci se mohou těšit na bohatý program, který moderuje Lada Jelínková.

Již tradičně zahájí hlavní program vystoupení žáků i studentů ze Základní umělecké školy Prosek a jako každoročně nabídnou divákům to nejlepší, co se naučili pod vedením zkušených pedagogů školy. České buchty – originální dámská dechová kapela, hraje v obsazení 7 hráček a 2 zpěvačky . Vzhledem k vysoké profesionalitě i osobitosti pojetí svého žánru se ČESKÉ BUCHTY staly jednou z nejžádanějších kapel u nás i v zahraničí.

Starosta MČ Praha 9 Ing. Jan Jarolím spolu s radními a sponzory zahájí slavnostním přípitkem a pouťovými koláči 29. ročník Svatováclavské pouti na Proseku a 20. ročník Vysočanského vinobraní na hlavním podiu ve 13:30 hodin.

Osobitý zvuk i styl nabídne šestičlenné vokální těleso SKETY, které působí na domácí i mezinárodní scéně od roku 2014. Kromě přejatých skladeb a cappellové těleso spoléhá  i na autorskou tvorbu člena a skladatele Petra Wajsara. Zajímavostí a velkou výzvou bylo vystoupení v r. 2018 - StarDance A Cappella - SKETY doprovodili celý díl pořadu StarDance pouze svými hlasy. Šlo o první takové provedení na světě, v licenci BBC.

V Den české státnosti navštíví a pozdraví návštěvníky i kníže Václav se svojí družinou, v podání členů místního Spolku za veselejší Střížkov.

Věříme, že vás potěší po letech vystoupení Pražského pouťového orchestru a jeho evergreeny a šansony. Základní nástrojové složení: basa, akordeon, fagot a housle. Tato hudební formace vznikla v roce 1990 a má za sebou koncerty v Evropě i zámoří.

V podvečer přivítáme přeštický Kabát revival West. Rockový nářez hitů kapely Kabát sŠtěpánem Mrázem u mikrofonu vybalí na fanoušky ty největší hity slavných originálů.

TOP revival kapely Kabát – po čertech dobrej!!!  Nenechte si ujít!

HLAVNÍ SCÉNA

Sobota 28. 9.

11:00  
ZUŠ Prosek

12:30  České Buchty

13:30  Slavnostní zahájení 29.. Svatováclavské pouti na Proseku

            a XX Vysočanské vinobraní – průvod vinařů z Máchalky

14:00  SKETY a cappella sextet

15:00  Křest knihy „Vysočany“

           Příjezd knížete Václava se svojí družinou, křest knihy 

15:30  PRAŽSKÝ POUŤOVÝ ORCHESTR

17:00  KABÁT revival West

 

Nedělní dopoledne zahájí známá kapela HOT WINGS, jejíž začátky jsou spojené právě se ZUŠ Prosek, odkud přišli mnozí ze členů kapely. Dnes po letech je před publikem sebevědomá, energická, profesionální kapela, jejíž repertoár zahrnuje éru jazzu, dixielandu a pokračujeme přes swing, blues, funky, be-bop, rock’n’roll až k jazz-rocku.Nenechte si ujít jedinečné představení jedné z našich nejlepších šansoniérek, muzikálové a jazzové zpěvačky Radky FIŠAROVÉ, která svým vystoupením MADAMME DE PARIS – Pocta Édith Piaf. dokáže dodat tu správnou noblesu a francouzský šarm. Českou Edith Piaf doprovází vynikající běloruský akordeonista Aliaksandr Yasinski a kytarista Miroslav Linka.

PATROLA Šlapeto  „30 LET TO ŠLAPE!” veselá revue ze staropražských písní, popěvků i šlágrů v podání kapely, která slaví kulaté výročí.

Na závěr dvoudenního programu vystoupí Hradišťan & Jiří Pavlica. ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence  lidová tradice. Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost - houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se začala významně prosazovat jeho autorská tvorba která zcela převládá v posledních projektech. Dnes je Hradišťan profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa.

Neděle 29. 9.

10:30  HOT WINGS

12:00  RADKA FIŠAROVÁ - Madamme de Paris

13:15  
SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ PRAPORU - TJ Sokol Prosek

14:00  PATROLA ŠLAPETO - "30let to šlape"

16:00  HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica

 

DOBOVÁ SCÉNA  nabídne dvoudenní historický program za kostelem s názvem „Návrat knížete Václava“. Kníže Václav se má po roce opět vrátit do Prahy. Okolo kostelíka na Proseku se chystá velká oslava k jeho příjezdu. Nejlepší umělci z celého knížetství jsou povoláni, aby pobavili knížete. Vystoupí: SHŠ Fictum, hudební skupina Muzica Canora, kejklíř Vítek, žonglér Jeník, taneční skupinu Siderea, Divadlo Bída, Sklobalanc, lety dravců, soutěže pro děti. Prodejci a řemeslníci v dobových stáncích. Ochutnávky středověké kuchyně. - sedlácká polévka, šoulet, masová placka, pohanková kaše s medem a  hruškami, bezinková, meduňková a mátová šťáva.Podrobný program sobota a neděle v příloze.

POHÁDKOVÁ ZAHRADA /v zahradě TJ Sokol Prosek /

sobota : Divadlo NA KLICE  

11:00 „Co se nese v lese“, 13:00 „Gabriel a Málinka“, 15:00 „Indiánka Janka“

neděle:  Divadlo LOUTKY BEZ HRANIC

10:00 „Jabloňová pohádka“, 13:00 „Výlet na Říp“, 15:00 „Tři medvědi a drzá Máša“

 

Doprovodné akce :

Svatováclavský pochod k uctění české státnosti

Start : 
 28. 9 8.00–10.00 (25km), od kostela sv. Václava Praha 9 - Prosek

Cíl:  Stará Boleslav, kostel sv. Václava, Pořadatel: PR KČT, oblast Praha + KČT, odbor Praha-Karlov

 

TJ Sokol Prosek

Připravil projekt  "Spolu v pohybu" více info. v příloze

Pro děti jsou připravena lákadla v podobě pouťových střelnic, kolotočů a houpaček až po strašidelné zámky, jízdu na koních a dalších atrakcích, rodinné firmy Helfer a synové.

Pro všechny pak řada pouťových dobrot a široká nabídka zboží stánkového prodeje.

Přijďte se setkat s přáteli, sousedy a ochutnat burčák, víno, koláče a další pouťové zboží. 

Srdečně zve Městská část Praha 9 

Více informací : 

SVATOVÁCLAVSKÁ POUŤ NA Proseku 2019 - 29. ročník

Další akce

21.06.2021 10:00

Výstava zmapuje 4 dekády historie kongresového centra. Hlavními tématy budou kulturní a společenské akce, politické události, výstavy a mezinárodní kongresy
Součástí výstavy budou i...

26.08.2021 16:00

Poslední prázdninový víkend bude tradičně patřit unikátní akci "AUTA NA NÁPLAVCE"! Na obou březích pražské náplavky budou k vidění žhavé novinky a kompletní modelové řady automobilek. Přichystáme...

28.08.2021 12:00

Konec prázdnin tradičně patří multikulturnímu festivalu Barevná devítka a nejinak tomu bude letos. V sobotu 28. srpna 2021 opět ožije pražský Park Podviní rozmanitými barvami, vůněmi a hudbou ze...

04.09.2021 10:00

Pražská Kampa ožije již po 16. atmosférou trhů. O víkendu 4. a 5. září představí svou práci nejlepší tuzemští keramici a hrnčíři. Občerstvení jako od maminky obstará úspěšný sociální...

15.10.2021 19:00
Věřili jsme. Do poslední chvíle. Věřili jsme, že to zvládneme a letošní Signal Festival se uskuteční. Bohužel jsme se dostali do momentu, když už to dál nejde… Jednali jsme s ministrem zdravotnictví...
28.05.2022 09:00

Na pražské náplavky se v sobotu 28. května 2022 posedmé vrátí festival plný sportu, umění a aktivit pro rodiny s dětmi ve věku 0-12 let. Pozvěte kamarády.